null Voňavý jablečný festival se vrací do Mariánských Lázní

AOPK ČR, Správa CHKO Slavkovský les

Voňavý jablečný festival se vrací do Mariánských Lázní

10. 10. 2023

Karlovarský kraj a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště Správa CHKO Slavkovský les na podzimní scénu kolonády v Mariánských Lázních opět po roce v neděli 15. října od 10 hodin přináší Lázeňský festival jablek.

Své si tady najdou milovníci pochoutek z regionálních surovin, příznivci ovoce na letos obzvláště bohaté výstavě starých odrůd typických pro náš kraj, návštěvníci se mohou aktivně zapojit do soutěže o nejchutnější jablečný moučník, hlasovat o nejkrásnější jablko a celý den se mohou bavit rodiny s dětmi při hrách, soutěžích a dílnách, což doprovodí několik kulturních vystoupení.

Na Lázeňském festivalu jablek se nám podařilo zavést a udržet tradici krásné podzimní akce, během níž si připomeneme, jak je důležité pečovat o staré regionální odrůdy ovoce, které rostly už v zahradách našich babiček. Návštěvníkům nabízíme setkání v příjemné atmosféře mariánskolázeňské kolonády a zajímavý program pro děti a dospělé. Všechny srdečně zveme,“ říká 1. náměstek hejtmana Karel Jakobec. „Na této pohodou vonící akci, která je neodmyslitelně spjata s vůní čerstvých jablek a jablečného štrúdlu, se nám společně daří ukázat lidem důležitost místního bohatství z ekologicky fungující krajiny, jež v Karlovarském kraji máme,“ doplňuje Jindřich Horáček, ředitel AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les.  

Festival je určen jak pro obyvatele města, tak přespolní z širšího okolí, rodiny s dětmi i lázeňské hosty. Těšíme se na všechny, aby se přišli pobavit, pomohli nám vybrat nejkrásnější jablko, nejchutnější jablečný moučník a děti nám ukázaly, jak si představují “Jablkožrouta”. Snad nám bude přát počasí,“ doufá Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les. Příchozí jistě nevynechají jarmark místních výrobců a řemeslníků s tématikou jablek a podzimu. Samozřejmě nechybí výstava starých krajových odrůd ovoce ani výpěstků místních zahrádkářských organizací. Návštěvníci si mohou vystavené vzorky ovoce prohlédnout, očichat a některé i ochutnat. Zároveň se zájemci o pomologii mohou zeptat odborníků a pěstitelů přímo na místě výstavy, co je právě zajímá. 

Slavnostní zahájení festivalu jako vždy obstará salva Privilegovaného měšťanského střeleckého sboru královského města Stříbra. Děti se dopoledne kromě výtvarné soutěže zabaví hraním jablečných her. Souběžně s aktivitami pro děti se bude v jižní části kolonády ochutnávat a hodnotit nejchutnější jablečný moučník v Mariánských Lázních v gesci zdejší Hotelové školy. Soutěže se může zúčastnit široká veřejnost z řad profesionálních i laických pekařek a pekařů z našeho regionu. Odpoledne jsou pro návštěvníky připraveny tvůrčí dílny, kde si mohou vyrobit vlastní výrobky s jablečným motivem, jako hezkou vzpomínku na festival. “Během festivalu budeme také vyhlašovat “Zelenou hvězdu Karlovarského kraje za významný počin v oblasti životního prostředí,” připomíná Karel Jakobec.

Dopolední hudební zážitek přinese vystoupení karlovarské kapely Dry Band v přímočarém moderním pojetí funk, soul a blues rytmu. Odpolední program zpestří taneční vystoupení místního uskupení Marjánek. Letošní festival završí koncert světově uznávaného amerického baskytaristy Andrew "THE BULLET" Lauera, prolínajícího ve svém rytmickém stylu funky, jazz a rock. Cítí se doma jak v soulových hloubkách, tak ve variacích moderních popových zvuků s hip-hopovými prvky.  

Dlouhodobě jsou našimi spolehlivými partnery této akce Město Mariánské Lázně a Léčebné lázně Mariánské Lázně, a. s. (ENSANA). Pestrou programovou náplň nám pomáhají vytvářet Ekologické centrum Meluzína, Genové sady Tachovska, Český zahrádkářský svaz, Hotelová škola Mariánské Lázně a Technický a dopravní servis Mariánské Lázně, s. r. o. Bez nich bychom tak velkou celodenní akci nezvládli uspořádat,” míní Jindřich Horáček.

 

Kontakty pro média: Mgr. Jana Rolková, 951 424 105, jana.rolkova@nature.cz

Tisková zpráva ke stažení